Výbava našeho terária

Update 2019: Již silně neaktuální, bývávalo… Ale je to kus historie

Dnes Vám ukážeme naše terárium. Je určené hlavně pro prcky, protože velké želvy jsou od jara do podzimu venku a potom jdou rovnou do lednice. Terárium je vyrobené u truhláře, na míru, aby se vešlo do přesně vymezeného prostoru. Je z Lamina, velikost 100x50x40cm.

Substráty jsou častým tématem svárů želvích chovatelů. Sami jsme si odzkoušeli všechny běžně používané typy. Hobliny, lignocel s pískem, hlínu s pískem a nyní máme lignocel s hlínou i pískem. Hobliny jsme dřív používali u našich želv, když byly malé, ale musely být často měněny. To kupodivu u aktuálního substrátu není potřeba, i když je v terárku mnohem více želv.

Na dvou třetinách terária je substrát, na třetině terária oblázky. Vše je doplněno břidlicí a valouny.

Nicméně výbava je pravděpodobně nadstandardní. Denní svícení zajišťuje 60cm Narva Bio Vital. UVB zajišťuje trubice Repti Glo 8.0 + UVB 200 a výhřevná je bodovka 40W. UVB 200 a výhřevná bodovka bude pravděpodobně na jaře nahrazena Sun Luxkou 35w. Popis výroby (nyní je již terárium částečně přebudováno – hlavně svícení) je zde. Bez denního svícení želva také bude žít, ale pokud budete dosvicovat zářívkou, která umí simulovat denní světlo, určitě bude šťastnější.

Dnes bychom samozřejmě terárium udělali trochu jinak a připravili si i jinak elektriku a elektroniku. Některé položky byly nakoupeny zbytečně a byly to vyhozené peníze, ale to se u začátečníků stává a dnes jsme zase o 6 let dále a informací je podstatně více. Dokonce dnes by se za ušetřené peníze dal pořídit “malý počítač” a řídit provoz terária přes něj…

Důležité je také umístění terária v bytě. Pokud by bylo umístěno tak, že by ho rozpaloval svit slunce přes okno, je to velice špatně. Želva nebude mít možnost schovat se do chladnějšího koutu a může velice rychle umřít. Terárium musí být také odvětrávané, ale nesmí v něm být průvan (větrání proti sobě).

V současném stavu je spotřeba terária 135W, 68W bere denní svícení + Repti Glo a 67W bere 40W tepelná žárovka a UVB 200. Denní provoz terária spotřebuje cca 1,2 kWh elektrické energie, v mém případě je to 5 Kč. V provozu je cca 8 měsíců v roce. Náklady na elektřinu jsou tedy cca 1200 Kč/náš želví rok + výměna UVB zářivky a žárovky.

TeráriumTeráriumTerárium

 

 

qrCode

Author: monty