Nataša Velenská: Želva zelenavá

Nedávno k nám dorazila nová várka knížek Želva zelenavá od Nataši Velenské. Tato kniha je nejaktuálnější na trhu z pohledu návodu, jak chovat suchozemské želvy evropského typu (zelenavé, žlutohnědé, vroubené – hermanky, gréky, margiánty).

Tato kniha byla vydána již 2x, poprvé v roce 2008 a podruhé v roce 2011. Když jsem si pořizoval svou první želvu, tak jsem kupoval první verzi knihy. Nyní je na trhu verze z roku 2011. Změnou oproti původní knize je to, že neopsahuje “měřidlo na želvy” – papírové měřítko, podle kterého si drobný chovatel mohl měřit svou želvičku. To je ta menší závada. Co považuji za větší závadu je to, že kniha byla jen “vydána znovu” a je velkou škodou, že do ní nebyly zapracovány moderní metody a poznatky. Některé věci jsou již z dnešního pohledu zastaralé a překonané.

Knihu jsem zběžně prolétl a to co mě na první pohled bouchlo do oči, tak zde vypíši. Berte to jako názor chovatele, ale ve většině těchto mých názorů se shodnu i s ostatními chovateli. V případě, že ještě něco objevím, budu tento článek aktualizovat.

Strana 7 – Želva je spíše samotář

– Většina chovatelů Vám dnes řekne, že je to naopak. Když jsou želvy dvě nebo je jich ještě více, lépe prosperují, zabaví se, pomáhají si. Želvám pomáhá v podstatě i “boj” o stravu. Aby náhodou o něco nepřišly….

Strana 8 – Ohrada zapuštěná 40-50 cm do země

– U želv domácích toto už není potřeba. Většina, u nás ochovaných želv, již nemá potřebu tunelovat. Toto je možné pozorovat hlavně u dovezených exemplářů. Ale za těch několik let je zde už více generací želv, které domovinu neviděli, než těch dovezených. My máme výběh zapuštěný cca 10-15 cm a ještě se nám žádná želva nepodhrabala.

Strana 10 – Doporučení Osram Ultravitalux 300W pro domácí chov

– To nevidím optimálně, někdo si to špatně přebere a má grilovanou želvu. Dnes je dost tepelných a UV zdrojů, které se dají použít bez obav i malých teráriích a bylo by to potřeba to minimálně rozvést a lépe popsat.

Strana 11 – Uzavřené terárium s vyšší vlhkostí a malou obměnou vzduchu je absolutně nevhodné

– Drtivá většina domácích chovů probíhá v uzavřených teráriích. Kvalitní ventilace terárií ale musí být samozřejmostí. A v teráriu nesmí docházet k průvanům. Popisovaný želví stůl je například v panelákovém bytě nevhodný díky nízké vzdušné vlhkosti.

Strana 12 – Topné kameny

– Už vím, odkud se u začátečníků bere ta obhajoba topných kamenů. Želva topný kámen OPRAVDU nepotřebuje a může jí uškodit.

Strana 14 – Zavržení hoblin jako substrátu pro neudržitelnost vlhkosti

– To také není pravda. Dost chovatelů používá minimálně pro mláďata. A kolem substrátů probíhají mezi chovateli neustálé diskuze, místy i dost vyostřené. Co si budeme povídat, želva v přírodě na hoblinách nebo lignocelu nežije. Přírodní hlína s pískem je ideálním substrátem. Ale my máme odzkoušeny všechny tři jmenované a ani v jednom případě s nimi nebyl problém.

Strana 18 – Každodenní přidání minerálního přípravku při zimním krmení

– Není vůbec potřeba. Pokud správně krmíme, žádnou chemií želvu není potřeba cpát. Čím méně, tím pro želvu lépe.

Strana 19 – Vitamínové kapky

– Vůbec nepoužívat. Používat správný UV zdroj.

Strana 23 – Pod tepelnou žárovku dát tmavý kámen (pomoc k lepší ekonomice chovu)

– Ne, želvy se tam rády zahrabávají do vlhkého substrátu. Výhřevná žárovka jim ho krásně prohřeje. A moc se tím neušetří.

Strana 41 – Denní záznamy

– Bylo by určitě vhodné zmínit i chovnou knihu, kterou by měl mít podle současné legislativy každý chovatel.

Strana 51 – Opět zmíněny kapky

– Viz Strana 19

Strana 53 – Klidové období v zimě

– Já bych si netroufl želvám v terárku měsíc nesvítit a nedat jim UV. Ale někteří chovatelé to tak s úspěchem praktikují.

qrCode

Author: monty