Občas se stane, že vejce praskne, buď při inkubaci nebo při snášení. Povíme si, jak ho zachránit.
Je více situací, kdy se nám nebo želvě poštěstí vyrobit “prasklé vejce”.
1) Nejčastěji za to může sám chovatel. Poničí vejce při vyndavání ze snůškové jamky.
2) Dalším častým případem je prasknutí vejce při inkubaci. Údajně se to stává přílišnou vlhkostí při inkubaci. Já tomu tvrzení nevěřím. Mám opravdu vysokou inkubační vlhkost a zatím se nám stalo jednou, že nám vejce praskla, byla to vejce z jedné snůšky a bylo jich pět najednou. Všechny se nám podařilo zachránit a vylíhly se z nich zdravé želvičky.
3) Posledním případem je vytrousení vajec přímo samicí. Občas se to prostě stane. Naše samička Testuto hermanni boettgeri neměla štěstí na počasí, dva dny pobíhala po výběhu a dělala “zkušební vrty”. V den kladení to pravděpodobně již nemohla vydržet a jedno vejce vytrousila. Zbylá 4 normálně zahrabala. Vejci by se nic nestalo, kdyby se o něj nezačaly zajímat ostatní želvy…
Vejce bylo prasklé téměř po celém obvodu. Blanka ale zůstala neporušená, to je velice důležité, z vejce nesmí nic vytékat. Takové vejce se dá zachránit “zavoskováním”. Rozehřeme včelí vosk ve vodní lázni a prasklinu velice pečlivě zatřeme. Potom je naděje, že se vejce úspěšně odinkubuje. Vejce se začalo úspěšně vyvíjet, budeme mu držet palce…
Pokusíme se ukázat, co se s vejcem bude dít v průběhu inkubace.
20.7.2020 – tak bohužel vajíčko to tentokrát nezvládlo, popraskalo celé…